اصول و قواعد, دکوراسیون و چیدمان

چطور دیوارهای خانه را با سبک مینیمال دکور کنیم؟

دیوار سبک مینیمال برای منزل

مینیمالیسم چیست؟ اگر بخواهیم در دکوراسیون منزلمان دیوار سبک مینیمال داشته باشیم باید چه کنیم؟ 

اگر شما هم طرفدار خلوتی و سادگی محیط هستید و شلوغی و زرق و برق را زیاد دوست ندارید، سبک مینیمال احتمالا موردعلاقه شماست.

سبک مینیمال چیست؟

مینیمالیسم یک مکتب فکری و هنری تقریبا جدید است که بیشتر از هر چیز، روی سادگی و دوری از پیچیدگی تاکید می‌کند. هنر مینیمال سعی می‌کند تا جای ممکن عنصرها و رنگ‌های اضافی را حذف کند و فقط آن چیزی که واقعا نیاز است را در فضا باقی بگذارد. این سبک دقیقا زمانی به وجود آمد که هنر و دکوراسیون، پر بود از شلوغی و تزئینات اضافه. شاید اصلا بتوانیم مینی مالیسم را مبارزه با همان شلوغی‌ها و تزئینات بدانیم.

حرف مینی‌مالیست‌ها این است که  حذف کردن رنگ‌ها و جزئیاتی که معمولا اضافی هستند، کمک می‌کند تا کیفیت اصلی چیزهایی که واقعا بودنشان لازم است حفظ شود. درست مثل زمانی که در یک مهمانی شلوغ شروع به حرف زدن و یا حتی فریاد زدن می‌کنید و کسی واقعا صدای شما را نمی‌شنود. اما در یک محیط آرام و بدون صداهای اضافی، به راحتی صدای شما شنیده می‌شود و توجه افراد را به خود جلب می‌کنید.

اما فکر نکنید مینیمال بودن به این معناست که اتاق را سفید رنگ کنید و فقط یک مبل در وسط آن قرار دهید. چون چیز دیگری لازم نیست!

دکوراسیون مینیمال هم دارای شخصیت ویژه‌ای است. یعنی لوازم دکوری و تزئینات خاص خود را دارد؛ اما سبک تمام این لوازم دکوری طوری است که باعث شلوغی و حواس پرتی نمی‌شوند. در واقع این لوازم دکوری انقدر ساده و هماهنگ با محیط هستند که فقط کمک می‌کنند تا فضا بی‌روح نباشد و سبک خود را داشته باشد.

یادتان باشد که می‌توانید هم از لوازم دکوری استفاده کنید و هم مینیمالیست باشید و مینیمال بودن به معنی خالی گذاشتن فضا نیست!

اما برای انتخاب اکسسوری و دکوری‌های مینیمال چه کار باید کرد؟

توجه به رنگ‌ها

رنگ‌ها، به قدری مهم و اثرگذارند که می‌توانند ظاهر خانه را به کلی تغییر دهند. برای استفاده از رنگ موردعلاقه‌تان در منزل، یکی از کارهای رایج، رنگ کردن فقط و فقط یک دیوار است. در حالیکه بقیه دیوارها را خنثی (سفید، استخوانی، طوسی، خاکستری و…) باقی گذاشته‌اید.

اما کار به همینجا ختم نمی‌شود. استفاده از تابلوها و اکسسوری‌های دیواری که با رنگ همان تک‌دیوار شما هماهنگ باشد، به کل اتاق هماهنگی و یکدستی می‌بخشد. در انتخاب این رنگ‌ها خیلی دقت داشته باشید. چون همانطور که یکسان بودن آنها، عناصر اتاق را به هم متصل می‌کند، متفاوت بودنشان هم می‌تواند به شدت اتاق را بی‌نظم و شلوغ نشان دهد.

عکس‌های زیر، نمونه تابلوهای مینیمالی را نشان می‌دهد که در دکوراسیون دیوار سبک مینیمال خود می‌توانید استفاده کنید. برای تصاویر بیشتر از هر نمونه، روی عکس‌ها کلیک کنید.

 

توجه به بافت‌ها

بافت‌ها هم مثل رنگ‌ها، می‌توانند به فضا روح و شخصیت بدهند. درباره استفاده از بافت‌ها، در مطالب بعدی مفصل‌تر صحبت می‌کنیم؛ اما در این حد بدانید که بهره بردن از بافت‌های مختلف مثل دیوارپوش‌ها، سنگ یا چوب، هیچ تناقضی با دکوراسیون مینیمال ندارد. اما توجه کنید در صورتی که از این بافت‌ها برای دیوار سبک مینیمال خود استفاده می‌کنید، اکسسوری‌های کمتری در کنار آنها قرار دهید تا از شلوغی جلوگیری شود.

بافت در دکوراسیون مینیمال خانه و دیوار

توجه به اَشکال

یکی از راه‌های استفاده از سبک مینیمال روی دیوارها، استفاده از شکل‌های هندسی است. اگر فکر می‌کنید که منظور من ترسیم مربع و مستطیل روی دیوار است، باید بگویم سخت در اشتباهید.. ادامه مطلب را بخوانید تا بیشتر توضیح دهم..

استفاده از شلف و قفسه‌، از بهترین راه‌های اضافه کردن شکل‌ها به دیوار است. حتما شلف‌های چوبی و فلزی که به شکل‌های مختلف مانند مربع، مستطیل، ۶ ضلعی، دایره و… هستند را دیده‌اید. این شلف‌ها بهترین گزینه برای قرار دادن مجسمه، کتاب یا گلدان و روح دادن به فضا هستند.

شکل هندسی در دکوراسیون دیوار مینیمال

توجه به کنتراست‌

کنتراست در لغت به معنی تضاد است و در دکوراسیون به مقدار اختلاف بین رنگ‌ها و بافت‌های به کار رفته در محیط گفته می‌شود. همانطور که می‌دانید خیلی از کلمات، با متضاد خود معنا می‌گیرند. مثلا سرما و گرما / تاریکی و روشنی و…

در دکوراسیون هم نور و سایه، رنگ‌های روشن و تیره و حتی بافت‌های نرم و زبر باعث می‌شوند آن دیگری بیشتر مشخص شود و به اصطلاح به چشم بیاید.

مثلا استفاده از یک آینه بزرگ روبروی دیوار رنگی، یا تابلویی پر از رنگ که روی دیواری با رنگ خنثی نصب شده (پیش از این گفتیم که این رنگ‌ها باید با رنگ‌های به کار برده شده در دیوارها و وسایل دیگر هماهنگ باشند)، از راه‌هایی هستند که کنتراست و تضاد را به محیط می‌آورند.

توجه به ابعاد

سایز مبلمان، دکوری‌ها، میز و سایر وسایل، در به وجود آوردن فضای مینیمال خیلی مهم است. اگر فضای بزرگی در اختیار دارید، استفاده از یک شلف بزرگ، تابلوی بزرگ و یا تک کاناپه بزرگ راه خوبی برای پر کردن فضاست. این شیء بزرگ، حس خالی بودن فضا را از بین برده و از طرف دیگر، شلوغی و برهم‌ریختگی هم ایجاد نمی‌کند.

تصاویر زیر، نمونه تابلوهای مینیمالی هستند که می‌توانید در ابعاد بزرگ (بصورت مجموعه تابلو) تهیه کنید و روی دیوارهای خالی نصب کنید. توصیه ما استفاده کردن از تابلوها، فقط روی یک دیوار از یک اتاق است.

 

برای عکس‌های بیشتر و همچنین سفارش هر مجموعه، روی عکس آن کلیک کنید.

اگر میخواهید نمونه‌های بیشتری از مجموعه تابلوهای طراحی شده ما مشاهده کنید، لینک زیر برای شماست.

مشاهده همه تابلوهای مدرن ست در وتاگالری

به طور کلی، چیدمان مینیمال لزوما نیاز به هزینه زیادی ندارد و بیشتر از هزینه، سلیقه و شناخت دکورسیون را لازم دارد. پس اگر احساس می‌کنید که سبک مینیمال موردعلاقه شماست، یک بار دیگر این مطلب را بخوانید و از مرحله اول، آنرا برای فضای خانه یا اتاق خودتان عملی کنید.

همچنین می‌توانید سوالات خود را در قسمت کامنت‌ها از ما بپرسید. ما آماده‌ایم تا در خرید تابلو و ساختن فضای دلخواهتان به شما کمک کنیم.

 

منبع: پنل

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *